utorok 5. apríla 2011

Kostoly v B. Štiavnici jedinečné miesto na oddych v horúcich dňoch


Kostol Sv. Kataríny - slovenský v Banskej Štiavnici

Mimoriadne horúce letné dni nás nútia hľadať stále nové možnosti oddychu v kultúrnom prostredí. Nie každému vyhovujú vodné nádrže, ja prichádzam s tipom navštíviť dva počas dňa otvorené chrámy v Banskej Štiavnici. Okrem vynikajúcej prirodzenej klímy a ticha nám ponúkajú nevšedný umelecký zážitok, samozrejme s možnosťou „pozrieť sa do seba“.
Najskôr doporučujem neskorogotický chrám Sv. Kataríny vybudovaný v rokoch 1443-1500, zasvätený patrónke baníkov, všimnime si aj jeho situovanie v členitom teréne mestskej rezervácie. Chrám je jednoloďový klenba je hviezdicová neskorogotická. V zariadení interiéru je zachované niekoľko vynikajúcich gotických pamiatok napríklad krsteľnica, kríž, socha Panny Márie. Zvláštnosťou je, že chrám sa volá slovenský, preto, že od roku 1580 boli v ňom slúžené sväté omše a kázne boli kázané po slovensky.

Evanjelický a. v. kostol v Banskej Štiavnici


Druhým cez deň otvoreným chrámom je evanjelický chrám. Je to architektonická pamiatka na začiatky náboženskej slobody. Jeho vybudovanie v B. Štiavnici umožnilo až uplatnenie Tolerančného patentu Jozefa II z roku 1781. Vybudovaný bol v rokoch 1794-1796, nesmel mať vežu ani zvonicu a musel sa svojou architektúrou podobať ostatným budovám. Evanjelický kostol týmto podmienkam plne vyhovuje, o tom, že sa jedná o chrám svedčí len zvýšená kopula s pozláteným krížom. Zaujímavý je aj jeho interiér s elipsovitou loďou, ktorá je do strán rozšírená trojposchodovými galériami. V kostole je cenný barokový organ.
Posedenie v tichom veľmi krásnom prostredí s prirodzeným chladom bude iste príjemné.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára