nedeľa 1. mája 2011

Tip na veľkonočný výlet – kalvária na Hornej Rovni

Vrcholové zastavenie

Určite najlepším tipom, ako stráviť jeden z dní sviatkov Veľkej noci je návšteva jednej z početných kalvárií nášho regiónu. Je ich tu ozaj slušný počet a všetky sú svojim spôsobom architektonickými skvostami. Niektoré z nich aspoň spomeniem kalvária v Banskej Štiavnici, v Kremnici, Novej Bani, Žarnovici, neskutočne krásna ja aj tá v Hliníku nad Hronom. Jednoducho ťažký výber.

Ja Vám však navrhujem navštíviť kalváriu na Hornej Rovni, ja sám som ju objavil len asi pred 10 rokmi a pre seba som objavil perlu.

Horná Roveň bola kedysi predmestím Banskej Štiavnice. Už v 16. storočí to bolo významné banské stredisko. Do Hornej Rovne sa dostanete autom odbočením doprava za Banskou Štiavnicou, z cesty na Štiavnické Bane, odbočiť treba pri druhej časti banského skanzenu, alebo lepšie pri starobylej Prachárni. Prejdete autom cez celú Hornú Roveň a odbočíte doprava, za dedinou, ale ešte stále autom sa dostanete pod mierny vŕšok a na pravej strane už vidíte lipovú aleju so sochami. Niekoľko desiatok metrov pešo a ste na mieste, priamo v priestoroch kalvárie.

Niektorí historici tvrdia, že táto kalvária je staršia ako kalvária v Banskej Štiavnici, no v skutočnosti to nie je historicky overené. Pri výstupe na nenáročný kopec nás čaká krásny pohľad na Banskú Štiavnicu a nad ňou tróniacu štiavnickú kalváriu.


Jednotlivé zastavenia kalvárie na Hornej Rovni

V lipovej aleji je postupne za sebou umiestnených 6 zastavení, ktoré tvoria pieskovcové reliéfy so slovenskými nápismi, žiaľ zubom času veľmi poznačené. Je ozaj najvyšší čas na ich opravu. Na vrchu kalvárie sa nachádzajú 3 kríže (Ježiš Kristus a dvaja lotri) a veľmi zaujímavé pieskovcové sochy Panny Márie a Márie Magdalény. Je to neskutočne krásna baroková kalvária. Nachádzate sa na vrchole kalvárie v životnej veľkosti s Vami je Panna Mária a Mária Magdaléna a Vy sa dívate na Banskú Štiavnicu, ktorej dominuje štiavnická kalvária.

Je to neskutočne oslobodzujúce. Možno sa tam stretneme.

Viac o kalváriach v B.Štiavnici a H.RovniMatka stojí ruky spína...

Bola tam aj Mária Magdaléna...

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára