V tomto prípade si dovoľujem doporučiť čitateľom tohoto blogu návštevu Múzea spojeného so Štiavnickou knižnicou v Maďarsku, nakoniec je to v jednom zo štátov Európskej Únie.
V maďarskom Miškovci je teda umiestnená knižnica, ktorá začala vznikať už v roku 1735 v rámci baníckej priemyselnej školy, založenej v súčasných Štiavnických Baniach. Dvorská komora vo svojom dekréte z júna 1735 uložila „..zabezpečiť knihy do knižnice pre povinné čítanie baníckych kníh“. Po založení Banskej akadémie v roku 1763 v Banskej Štiavnici bola činnosť v zaisťovaní kníh ešte intenzívnejšia. V prvej etape sa knihy sústreďovali najmä na jednotlivých katedrách, no už v roku 1771 bola daná knižnica pod vedenie profesora C. Tierenbergesa a stála sa centrálnou pre celú Akadémiu pričlenenou k rektorátu. Do knižnice sa napríklad nakupovali aj celé knižnice jednotlivých profesorov, ako príklad môže slúžiť zakúpená knižnica Peithera, pôsobiaceho na Univerzite v Prahe a na Banskej Akadémii v B. Štiavnici. Len táto obsahovala 1400 zväzkov a aj táto je teraz umiestnená v Miškovci. Sú v nej diela zaoberajúce sa baníctvom, hutníctvom, razením mincí, právnickými vedami, dejinami, jazykovedou, medicínou, ale aj teológiou. V ďalších rokoch sa knižnica rozrastala, tak ako rástli nároky na vzdelávanie sa na Akadémii. Keď sa začal koncom 18. storočia výskum v prírodných vedách internaciolizovať začali v knižnici narastať aj počty časopisov vychádzajúcich v celej Európe. A tak sa v knižnici nachádzajú časopisy s redakciou svetových vedeckých kapacít, napríklad francúzskeho vedca Lavoisiera. Ku koncu 19. storočia pribúdalo do knižnice až 1200 zväzkov ročne najrôznejšieho odborného zamerania.
V knižnici môžeme obdivovať diela významných svetových vedcov, Euler /matematika/, Bernouli /hydraulika/, Galilei, Ampere, Faraday /fyzika/ a desiatky ďalších z najrôznejších odborov, nevynímajúc ani filozofiu, jazykovedu, teológiu. Skutočne nachádzajú sa tu veľmi vzácne diela. Na mňa najväčším dojmom pôsobila kniha Alberta Einsteina s vlastnoručným podpisom. Knižnica má riadenú atmosféru /teplota, vlhkosť vzduchu, prašnosť/ a niektoré zvlášť cenné diela sú uložené v dusíkovej atmosfére. Z pôvodnej knižnice Banskej Akadémie, ktorá mala 60000 zväzkov sa 40000 nachádza v Miškovci a zbytok týkajúci sa lesníctva je umiestnený v Šoproni. V expozícii knižnice je k prehliadke sprístupnené 7500 zväzkov.
Pri návšteve tejto unikátnej knižnice sa samozrejme dajú navštíviť aj zaujímavé termálne kúpaliská, ktorých je v okolí Miškovca niekoľko. Termín návštevy a prístup do múzea sa dá zistiť na internete.Viac o knižnici Banskej akadémie tu.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára