V lokalite nájdeme celý rad päťuholníkových hranolov, ktoré už nie sú na svojom mieste. Lokalita je okolo 95 metrov dlhá a 45 metrov široká.
Andrej Kmeť našiel na jednom hranole tajomný nápis, vlastne do kameňa boli vyryté akési perličky v pravidelnom usporiadaní a keďže nápis sa mu zdal príliš pravidelný usúdil, že to nie je dielo prírody, ale pravdepodobne zásah človeka.
Neskôr, keď začali nápis skúmať odborníci na písmo došli k záveru, že sa najviac podobá na keltský „ogan“. Doktor Bukovinský nápis aj vylúštil a mal by znamenať „ Asboitov dom tu do navubo“, teda sa jedná o slovanský nápis, ktorý podľa interpretácie Dr. Bukovinského hovorí o spánku, alebo hrobe nejakého Asboita. Teória ako sa sem dostal hovorí, že prichádzajúce slovanské kmene si osvojili písmo jedného keltského kmeňa Kotínov, naučili sa ho a tak vznikol unikátny nápis – slovanská verzia starokeltského písma. Unikátnosť nápisu je vtom, že podobné písmo sa ešte nenašlo. Škoda, že lokalita zarastá lesom, podľa mňa to znižuje jej hodnotu.
Niekoľko slov ako sa k Štangerígľu dostaneme, v zásade sú dve možnosti od Banskej Štiavnice na Žibritov a ďalej za starým mlynom treba odbočiť vpravo a bočným svahom sa dostaneme k danej lokalite. Doporučujem túto cestu konzultovať s miestnymi obyvateľmi. Mne sa lepšie osvedčila cesta autom prísť do Krupiny a pokračovať autom cestou z pravej strany námestia smerom na Líšku, po výjazde z mesta stále pokračujeme tou istou cestou po pravej strane je jazero až na vrchol cesty, kde je autobusová zastávka, od nej sa cesta zvažuje, prechádza lesom a na konci asfaltovej cesty /stále autom/je chodník do ľava po ňom je to nejakých 20 minút cez les /ale už len peši/. V minulosti to bolo výborne vyznačené, neviem ako teraz. Cesta krupinským lazníckym osídlením je veľmi pekná.
Vďaka za inšpiráciu. Koľko tajov ešte sa nám skrýva rovno pred očami?
OdpovedaťOdstrániťIveta
to "jazero" je Krupinská priehrada ;)
OdpovedaťOdstrániťA tie znaky kelti naučili slovanov? lol to nejak odporuje historii, že slovania zliezli zo stromov v 6. storočí. Ale kelti tu boli už pred Kristom. Aj tak posledné výskumy ukazujú, že kelti boli slovanská vetva,
OdpovedaťOdstrániť